Dzisiaj udamy się do kraju, który leży niedaleko Grecji, a mianowicie do Turcji! Ciekawi Was, jakie niespodzianki skrywa kuchnia tegoż kraju?
Kuchnia turecka - swoje bogactwo zawdzięcza potrawom pochodzącym z różnych regionów imperium osmańskiego. Kuchnia turecka nie jest skomplikowana, bazuje zazwyczaj na prostych połączeniach. Mięso to najczęściej jagnięcina lub baranina podana z dużą ilością warzyw. Warzywa często są traktowane jako osobne dania, smażone z cebulą i pomidorami w bardzo dużej ilości oliwy z oliwek, z solą, cukrem, czasem czosnkiem. Podawane są na zimno.
Jednymi z bardziej znanych dań są:
- imambayıldı - faszerowany bakłażan w oliwie;
- kebab (tortilla, Donner).
Turcy piją herbatę podawaną w małych szklaneczkach w kształcie tulipanów, bardzo gorącą i słodką. Natomiast kawa podawana jest na trzy sposoby: słodka şekerli, bez cukru sade i półsłodka orta. Popularne są także soki oraz napary wiśniowe i jabłkowe. Narodowym napojem Turków jest rakı, anyżowa wódka o lekkim smaku lukrecji. Podawana mocno schłodzona i zmieszana pół na pół z wodą staje się koloru mlecznego i nazywana jest mlekiem lwa. Do raki podaje się meze.
Do najpopularniejszych deserów można zaliczyć:
- baklava - ciasto listkowe (zwanego niekiedy korą lub ciastem filo) przełożone warstwami pokrojonych orzechów z cukrem lub miodem. Całość zapiekana, krojona w różne formy, a następnie polewana lukrem lub syropem zrobionym z wody, cukru i soku cytrynowego. Górę posypuje się zmiażdżonymi, niesolonymi orzeszkami pistacjowymi;
- kadayifi - ser moczony w słodkim syropie na bazie cukru;
- helva - nam znane to jest jako chałwa;
- ayran - słonawy i dość rzadki jogurt do picia;
- salep - robi się go z korzenia jednego z gatunków storczyka, gotuje z mlekiem i cynamonem;
- rachatłukum - smakołyk o owocowym smaku i konsystencji galaretki posypany cukrem pudrem, wiórkami kokosowymi, a czasem mąką.
Przepis: Sałatka gyros
Składniki:
- mała kapusta pekińska
- 1 podwójna pierś z kurczaka
- duża cebula
- duża papryka czerwona
- puszka kukurydzy
- ketchup
- majonez
- oliwa z oliwek
- przyprawa do gyros
- 6 ogórków konserwowych
Pierś z kurczaka pokroić w kostkę. Na patelni rozgrzać oliwę, wrzucić mięso, smażyć chwilę, a następnie posypać kurczaka przyprawą gyros i smażyć do momentu, aż mięso nie będzie surowe. Kapustę pekińską poszatkować. Ogórki, cebulę i paprykę pokroić w kostkę. Kukurydzę odsączyć. Przygotować wysoką miseczkę, najlepiej przezroczystą, by były widoczne warstwy. Warstwy układamy następująco: kurczak (najlepiej już trochę ostudzony), cebula, ketchup, ogórki, kukurydza, papryka, majonez, kapusta pekińska. Na koniec pokropić wszystko oliwą z oliwek.
Smacznego!
Dla Ofineusa pisała,
Christy Green
Credits: kuchniaplus, ugotuj, domowe-wypieki
Gyros <333
OdpowiedzUsuńMniam mniam <3
UsuńDobry Gyros zawsze spoko (y)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuń